Domeeninimed

Domeeninimi on teise nimega internetiaadress. Tehniliselt viitab domeen numbrilisele arvuti aadressile (IP-aadressile). IP-aadress on seotud nimega, kuna seda on lihtsam meeles pidada kui numbreid. Süsteemi saab võrrelda telefoniraamatuga, kus nimed on seotud telefoninumbritega. Internetikasutajad leiavad vajaliku lehe hõlpsalt. Domeeninime võib kirjeldada interneti eristava funktsioonina, millel on kõik kaubandusliku nimetuse, kaubamärgi ja aadressi omadused.

Taju

Ettevõtjana tahate olla tunnustatud ja hõlpsalt leitav. Internetti kasutatakse aina rohkem. Veebileht on täiuslik viis esitlemaks ja profileerimaks oma ettevõtet. Veebileht on domeeninimi. Nii nagu kaubamärk, nii ka domeeninimi toimib tuvastajana: valitud nimi muudab veebilehe ära tuntavaks ja eristab seda teistest lehtedest.

Registreerimine

Vaid pärast domeeninime registreerimist saab ettevõtte internetis avada ja kasutada oma veebilehte. Seega peate registreerima oma domeeninime.

Rahvusvaheline

Kas kavatsete äritseda ka väljaspool elukohariiki? Sel juhul peate registreerima rahvusvahelise domeeninime. Saate valida riigi, kuhu kavatsete äri laiendada, domeeni nagu .be või .de. Laiema osalejaskonnani jõudmiseks peaksite hankima tuntuma rahvusvahelise domeeninime nagu .com või .eu. Saate registreerida rahvusvahelise domeeninime samale veebilehele, mis kasutab riiklikku domeeninime. Rahvusvahelised domeeninimed on tavaliselt kallimad kui riiklikud. Rahvusvahelise osalejaskonnani jõudmiseks peate sellega oma veebilehe loomisel arvestama. Pakkuge ingliskeelseid tekste ja teistele kultuuridele huvipakkuvaid tooteid.

Kaitske seda

Domeeninimed on muutunud aina tähtsamaks. Tõhusa domeeninimega veebileht on tähtis kaasaegse ja konkurentsivõimelise ettevõtja jaoks. Praegu on rohkem kui 162 miljonit domeeninime ja see arv aina kasvab. Tähtis on säilitada kontroll oma veebilehe ja domeeninime üle: nii saate veenduda, et võimalikud kliendid jõuavad päriselt teie veebilehele. Domeeninimi kujutab ettevõtte mainet: kaitske seda volitamata kasutuse eest.

Parem karta, kui kahetseda

Erinevalt kaubamärgist või kaubanduslikust nimetusest, ei peeta domeeninime intellektuaalomandiks. On võimalik, et leiate oma ettevõttega virtuaalselt ühesuguse veebilehe ja/või domeeninime. Enamik internetikasutaja kasutavad veebilehe külastamiseks internetiaadressi harva. Nad otsivad ettevõtte nime või toodet Google’i otsingumootorist. Kui konkurendi domeeninimi sarnaneb väga teie omaga, võib see kahjustada teie äri tuntavalt. Võite kaotada võimalikke külalisi. Võite pöörduda kohtusse, ent kohtumenetlused on kallid ja ei pruugi lõppeda teie kasuks. Domeeninimede arv on viimastel aastatel tõusnud tohutult. Paljud ettevõtjad on mõistnud, et ennetamine on tagajärgedega tegelemisest parem. Domeeninime kaitsmiseks ostavad nad mitu domeeni.

HOIATUS!

Hea domeeninimi aitab kaasa äri edenemisele. Valige seda hoolikalt! Hea domeeninimi on tavaliselt lühike, asjakohane, püsiv, kriipsudeta, ettevõtet iseloomustav, hõlpsasti kirjutatav, usaldusväärne ja ära tuntav domeen. Valige uus domeeninimi, mis ei kahjusta teiste kaubamärgi õigusi. Saate kontrollida, kas nimi on hosti pakkuja veebilehel registreeritud.

Nõuded

Domeeninimed peavad vastama mitmetele rahvusvahelistele standarditele. Tähtsad on järgmised reeglid:

  • domeeninimi koosneb tähtedest, numbritest ja/või kriipsudest;
  • kahe tähe ja/või numbri vahel ei tohi olla kriipsu;
  • domeeninimi koosneb vähemalt kahest ja kuni 63 tähemärgist;
  • domeeninimed ei tohi rikkuda avalikku korda.

Domeeninimed ei sisalda suuri tähti, tühikuid või muid erimärke.